Svařování tigem patří mezi základní metody, které může profesionální i hobby svářeč provozovat. Co byste měli o této svářečce vědět a pro jaké svařování ji nejčastěji využijete?
Co se svařuje tigem?
Přemýšlíte, jak vybrat svářečku? Podívejte se s námi na základní informace, které potřebujete vědět o metodě TIG. Svařování tigem použijete především pro tvorbu svárů na hliníku a hořčíku. Svařovat budete také jejich běžné slitiny. Svařování tigem se používá i pro spojování korozivrdorných ocelí, jako je například nerez. Tig použijete i pro svařování titanu, bronzu, mědi, niklu, zirkonia, ale i dalších neferitických kovů.
Aby byl svar kvalitní
Svářečka TIG je skvělý pomocník pro profesionální i hobby použití. Abyste vytvořili kvalitní svar, který bude mít výborné vlastnosti, měli byste si nejprve zkontrolovat, zda jste pořídili dostatečně silnou svářečku. Ujistěte se také, že jste vybrali wolframovou svářecí elektrodu podle vámi svařovaného materiálu. Následně zkontrolujte, zda je správně zapojen svařovací hořák a zemnicí svěrky. Zemnicí svěrka by měla být dobře upevněna na materiál, který budete svařovat. Materiál by měl být také dobře očištěn. Nezapomeňte, že wolframovou elektrodu je potřeba pravidelně brousit.
Základní nastavení
Základní nastavení svářečky pro metodu TIG je takové, že pro proud 6 až 70 A potřebujete elektrodu o průměru 1 mm a průtok argonu na hodnotě 5 až 6. U proudu 60 až 140 A potřebujete elektrodu o průměru 1,6 mm a průtok plynu na úrovni 6 až 7. Pokud budete používat proud v rozmezí 120 až 240 A, budete mít po ruce elektrodu o průměru 2,4 mm a průtok plynu nastaven na hodnotu 7 až 8. Nezapomeňte, že pro svařování tigem budete potřebovat argon o čistotě minimálně 99,99 procent. Je to ten, který bývá označen minimálně jako 4.6.
Svařování tigem upotřebíte pro hobby i profesionální potřeby.