Britská měna patří k méně oblíbeným, tedy alespoň u Evropanů. Člověk zkrátka neví, jakou hodnotu mají zejména mince, kterých je víc než dost. I když je kurz libry velmi atraktivní, jen málokdy například investičně upřednostníme tuto měnu. Dáme mnohdy přednost kurzu eura, jelikož s eurem už počítat trochu umíme. Ostatně pojďme se na libru podívat trochu blíže a odtajnit si hlavně několik zajímavostí, o nichž jste možná neměli ani ponětí.
Mince mají nepravidelný tvar
Věděli jste například, že britské mince mají nepravidelný tvar? Tedy, byly mince, které takový tvar měly. Dnes už je jejich tvar spíše pravidelný, ale možná ještě kolují v oběhu historické modely, jejichž tvar pravidelný opravdu nebyl.
Tehdy se těmto mincím nepravidelného tvaru říkalo „lodní mince” a byly ze stříbra, které se těžilo v jihoamerických dolech. Poté se vyrážely ve španělských koloniích, dnes například tam, kde se nachází Mexiko, Peru nebo Bolívie.
Na Japonsko to však ani zdaleka nemá. V 18. století se totiž do oběhu dostala dokonce oválná mince, které tehdy říkali „obankin”.
Libra jako váhová jednotka
Nabízí se otázka, kde se vlastně jméno „libra” vzalo. Přece jenom od názvu státu pravděpodobně odvozen není, jako je tomu v případě české koruny. V případě britské měny se jedná o odvozeninu od váhové jednotky, která se rovnala 453 gramům. A jelikož se v dobách, kdy libra vznikla, platilo hlavně stříbrem, tato jednotka určila množství, respektive hodnotu.
Podobný zajímavý příběh, jak vznikl název nějaké měny, mají například obyvatelé Gruzie. Zdejší gruzínská měna lari je zase zajímavá v překladu, kdy lari znamená v gruzínštině „poklad” nebo také „majetek”.
Panovníci na mincích
Na britských mincích hezky poznáte, kdo aktuálně vládne. Alžbětu byste na nich našli vyobrazenou poslední desítky let, vždyť ji dlouho nikdo na trůně „neměnil”.