Jsou příležitosti, při kterých si musíte dát skleničku něčeho ostřejšího, přestože třeba tvrdému alkoholu během roku příliš neholdujete. Pokud nevíte, jaký alkohol zvolit, máme pro vás jednu radu: nikdy nic nezkazíte kvalitní slivovicí! Možná budete překvapeni, jaké účinky (kromě toho, že budete veselejší) tato naše tradiční pálenka má.
Slivovice se pije po celé naší zemi. Na Moravě má však silnější tradici a tento alkohol nechybí snad na žádné slavnosti a rozhodně na žádné svatbě! Pokud jedete na Moravu a neochutnáte slivovici, jako byste na Moravě ani nebyli.
Kvalitní slivovice může posloužit i jako lék
Je to pravda. Na Moravě prý dokonce existoval zvyk, kdy se malým dětem hned po narození potírala slivovicí pupeční šňůra! Později, když se jim prořezávali první zoubky, maminky jim natíraly slivovicí dásně, aby je to méně bolelo. Slivovice sloužila jako lék při nachlazení a bolestech v krku a i v dnešní době plné farmaceutických zázraků na všechno sáhne hodně lidí právě po slivovici.
Starší lidé, kteří dají na „babská moudra“, pijí slivovici pravidelně každé ráno. Dělá jim to dobře na trávení a tvrdí se dokonce, že slivovice čistí krev.
Jak poznáte kvalitní slivovici?
Moravané si často dělají legraci z Čechů, že pijí „patoky“ a neví, co to je dobrá slivovice. A většinou mají bohužel pravdu. Dobrá a kvalitní slivovice musí vonět ovocem, je čirá, bez známky jakéhokoliv zákalu. Slivovici byste měli polknout aniž by vás pálila, a rozhodně byste se po ní neměli oklepávat hrůzou, jak to často vídáme.
Je to jako s vínem. Čím je slivovice starší, tím je lepší. Proto se nebojte sáhnout po lahvi, která je odležená i více než 5 let. Slivovice se pije při teplotě 16 – 18 °C.
Pokud nevíte, kde sehnat dobrou slivovici, mrkněte na stránku PanAlfred.cz. Najdtee zde široký výběr slivovic pocházejících z České republiky. Po Praze navíc máte zaručen dovoz zdarma. Tak na zdraví!