Ačkoliv se může zdát, že ruční práce typu pletení a háčkování patří do minulosti, v současné době zažívají svou renesanci. Není divu, že tomu tak je. Tento koníček výborně zaplní volný čas a zároveň se něco pěkného vyrobí. Pro spoustu žen je práce s jehlicemi a háčky uklidňující činností, u které zapomenou na běžné denní starosti a vyčistí si hlavu. Čím se vybavit, pokud byste se také chtěli háčkování a pletení věnovat?
Základem jsou kvalitní jehlice
Při výběru vhodných jehlic na pletení budete postaveni před volbu materiálu, tloušťky a tvaru. Rovné jehlice mívají sílu od 3 do 10 milimetrů. Jejich volba záleží na tloušťce příze, ze které se bude plést. Ponožky se obvykle pletou s pomocí pěti kratších jehlic s maximální délkou 20 cm.
Pro pletení lemů, roláků či raglánových svetrů jsou zapotřebí kruhové jehlice s plastovým nebo kovovým lankem. Zajímavým řešením jsou výměnné jehlice KnitPro, které jsou kompatibilní s lanky a spojkami KnitPro. Jsou lehké, vlna na nich optimálně klouže, takže ruce se při pletení tolik neunaví. Snadná je také výměna lanka.
Bez háčků háčkovat nelze
Háček na háčkování se vybírá podle tloušťky příze. V nabídce obchodů jsou od 0,6 do 1,75 milimetru pro velmi tenké příze na háčkování jemných krajek a pro běžné příze od 2 do 20 milimetrů. Háčky je možné si kupovat jednotlivě podle potřeby. Oplatí se ale sada háčků na háčkování, která obsahuje nejběžněji používané velikosti. Díky ní je všechno na jednom místě. Koženkové pouzdro je skladné a nezabere v šuplíku nebo poličce příliš místa. Pro tuniské háčkování je třeba volit dlouhé háčky.
Další nezbytné doplňky
Kromě jehlic a háčků je vhodné mít k dispozici také misku na klubíčka nebo košíček na ruční práce, pomocné jehlice, počítadlo řad, kovové nebo plastové jehly na vlnu, nůžky klasické nebo tzv. cvakačky.