V našich domácnostech se skrývá tolik hutních materiálů, ani o tom nevíme. Někteří lidé si vybaví maximálně plechovou střechu nebo z plechu vyrobený přístřešek pro pejska, to je však vše. Nikdo si nevybaví kuchyni, která je z nerezu – tedy konkrétně její součásti.
Nerez se hojně využívá v mnoha oborech, do styku s ní přicházíme dnes a denně, aniž bychom si to uvědomovali. Nerezu se také říká nerezová ocel a k největšímu rozkvětu nerezu došlo zhruba ve třicátých letech, kdy se jednalo o nováčka mezi hutními materiály. Dnes to však nováček mezi hutními materiály není, hojně se využívá v mnohých oborech.
Než si však zmíníme, v jakých oborech se hutní materiál zvaný nerezová ocel používá, prozraďme si, co je z nerezu vyrobeno a s čím denně přicházíme do styku, jelikož je to nedílná součást naší domácnosti.
Nerez v domácnostech
S nerezem se skutečně setkáte hojně ve svých domovech. Z nerezu jsou totiž vyrobeny nejen dřevy v kuchyni, ale také příbory, dále hrnce či pánve. Abychom však řekli pravdu, nerez v kuchyni (pokud se tedy nejedná o dřez, ale o hrnce a pánve) není zrovna žádná výhra. Nerezová ocel je totiž známá svou nízkou vodivostí, také se snadno připaluje.
Ovšem v případě dřezu je nerez pevná, odolná vůči nárazům, kterých je během umývání nádobí opravdu spousta.
Nerez v dalších oborech
Nejen v domácnostech, ale také v jiných oborech se můžete setkat s nerezem. S nerezem se můžete setkat například ve stavebnictví, kdy se z něj tvoří konstrukce, jelikož je velice pevný a pyšní se dlouhou životností. Kromě stavebnictví se také hojně najde například v dopravě, kde představuje nejbezpečnější materiál při nehodách.
Nesmíme opomenout obor strojírenství. S nerezovou ocelí pracuje například i společnost MSC MetPro, a. s., kde ocel prochází několika procesy (například pálením materiálu, tryskáním nebo dělením materiálu).