S ochrannými pracovními pomůckami se zaměstnanec obvykle setkává ve své práci. Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. přímo stanovuje rozsah a také bližší podmínky jejich poskytování. Pokud tedy nepracujete přímo v administrativě někde v kanceláři, ale výkon vaší práce je vázán s náročnější fyzickou aktivitou, zcela určitě vás zaměstnavatel ochrannými pracovními pomůckami vybavil. Jak má správně takový oděv vypadat?
Ochranné pracovní prostředky
Mezi ochranné pracovní prostředky obvykle řadíme takové, které zvyšují bezpečnost pracovníka při práci. Patří sem hlavně:
- obličejový štít
- svářečské a ochranné brýle
- pracovní rukavice
- lezecké postroje u pracovníků ve výškách
- respirátor a jiné podobné součásti výstroje.
Výše uvedené pomůcky je povinen zaměstnavatel svému zaměstnanci poskytnout.
Kvalitní pracovní kalhoty do lesa
Představte si, že pracujete v lese s ruční motorovou pilou a kácíte stromy. Tato činnost je už sama o sobě poměrně nebezpečná. Kromě toho i obsluha pily klade zvýšené nároky na bezpečnost. Proto by měl být pracovník i vhodně oblečený, aby v případě nehody ho oděv alespoň částečně kryl. Na trhu existují protipořezové kalhoty do pasu, jež svým střihem a materiálem zaručují plnění zvýšených požadavků a nároků na ochranné oděvy. Pohodlný střih umožňuje volný pohyb při práci, voděodpudivý materiál je příjemný na tělo, zároveň funkční pletenina Coolmax odvádí pot od těla pryč. V takovém oděvu je daleko pohodlnější pracovat než v běžných oděvech, které k práci s pilou nejsou přizpůsobené.
Místo montérek moderní rifle
V současné době není nutné pracovat pouze v montérkách. Firmy velmi často vybavují své zaměstnance i pracovními riflovými kalhotami, které velmi dobře vypadají. Ostatně – rifle vznikly původně jako pracovní oděv kovbojů v Americe. Moderní střih i materiál těchto kalhot jsou mezi pracovníky v dělnických profesích velmi oblíbené. Ženy naopak jistě ocení kvalitní dámskou zateplenou bundu s kapucí a s rukávy zakončenými gumičkou, která splňuje estetické nároky na vzhled.