I obyčejné pletení vám zlepší náladu. Nevěříte? Vyzkoušejte! Jde o jednoduchou činnost, kterou zvládne skoro každý. Stačí vám vhodné jehlice a nějaké to klubko vlny, bavlny nebo hedvábí. Finančně vás to určitě nijak moc nezatíží, pokud pletení zcela nepropadnete a nebudete se mu chtít věnovat v každé volné chvilce.
Pečlivost se vyplatí
Začátky nebývají nikdy lehké, ale základy pletení rozhodně nepatří do obtížných činností. Úplní začátečníci si mohou nechat poradit od zkušených maminek, babiček či kamarádek. Když nikoho vhodného ve svém okolí nenajdete, k dispozici jsou vám názorná videa, kde se jistě ihned dostanete do proplétání hladce, obrace a během chvilky budete mít několik řad hotových. Jako nejjednodušší se jeví šála, navíc je i praktická a moderní, takže ji určitě využijete. Nezapomeňte si vybrat dobré pomůcky na pletení. Jehlice se vyrábí z různých materiálů – ze dřeva, plastu, bambusu, kovu. Spíše si vyzkoušejte, jaké se vám nejlépe drží. Tloušťka jehlic udává velikost upletených ok. Když budete chtít velká oka, použijte silnější jehlice. Rovněž záleží i na síle příze. Jakmile budete plést silnou vlnu na slabých jehlicích, docílíte pevného a nepružného výrobku. Příliš tenké jehlice zasezpůsobí ztrácení tvaru a přílišné roztahování.
Bohatý výběr vlny na pletení
Není vlna jako vlna. Existuje několik druhů vlny, které se od sebe odlišují vlastnostmi. Již dlouhá staletí se vlna používá jako přírodní materiál k výrobě oblečení. Možná si vzpomínáte na doby, kdy jste oblékli svetr, který škrábal a kousal. To se vám již nemůže stát, když použijete moderní druhy vlny s hebkostí jako hedvábí. Merino vlny na pletení mají výborné tepelně izolační vlastnosti a prodyšnost, proto se hodně využívají na funkční prádlo. Angorská vlna vzniká ze srsti angorských králíků a výrobky poznáte podle chlupatého chmýří. Jehněčí vlna se využívá na jemnější produkty, například pro miminka.