O tom, že jsou Češi vynalézaví, rozhodně není pochyb. Vždyť právě u nás vzniklo spoustu jedinečných nápadů, výzkumů a produktů, které se proslavily nejen v Evropě, ale i po celém světě. Jeden z takových fenomenálních objevů představil Otto Wichterle, významný český chemik a zakladatel Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze – ano, přesně tento pán vdechl život kontaktním čočkám.
Nebýt Merkuru, nebyly by čočky
Když se Otto Wichterle pustil do svého nápadu, psala se 60. léta 20. století. Ke svým výzkumům neměl k dispozici žádné moderní přístroje, jak je známe dnes, proto si musel poradit – a zvládl to dokonale. Sestavil si přístroj z dětské stavebnice Merkur a k jeho pohonu použil dynamo z jízdního kola. I s tímto zdánlivě jednoduchým, a pro mnoho lidí nepředstavitelným vybavením dosáhl svého snu a světlo světa tak v roce 1957 spatřily první kontaktní čočky. Postup, který tehdy využíval, se v průběhu let změnil, stejně jako materiál, přesto však položil základy pomůcce, kterou dnes využívají miliony lidé po celém světě. Jeho následovníci pokračovaly v dalších výzkumech, aby dovedly kontaktní čočky k dokonalosti. Proto dnes najdeme v optikách či na e-shopu další vylepšení – dioptrické i nedioptrické barevné kontaktní čočky.
Barevné kontaktní čočky pro běžné nošení
Barevné čočky jsou opatřeny barevnou vrstvou, která zcela překryje přirozenou barvu očí. I když jsou kontaktní čočky barevné dioptrické i nedioptrické právě kvůli obsahu barvy často diskutované z hlediska bezpečnosti, jsou testované a díky tomu, že barva nepřichází do přímého kontaktu s okem, jsou i bezpečné. Jediné, na co je třeba dávat pozor, je dodržování hygienických zásad, důkladné čištění čoček a také správný výběr počtu dioptrií v případě dioptrických barevných čoček.
Kontaktní čočky tak během několika desetiletí prošly vývojem, který je posunul k dokonalosti a objevil možnosti, o kterých Otto Wichterle pravděpodobně neměl ani tušení. Přesto ten základní úspěch patří právem právě jemu.