Rodiče s malými dětmi často přemýšlejí nad novými neokoukanými aktivitami, kterými by zabavili své ratolesti a současně prospěli jejich rozvoji. Namísto hraní dalších počítačových her zkuste něco tvůrčího, co podpoří psychomotorický vývoj dětí. Takovými činnostmi mohou být například vyšívání nebo pletení a drhání z padákové šnůry. Obě tyto činnosti jsou pro psychomotorický vývoj dětí velice prospěšné, i když každá jiným způsobem.
Vyšívání rozvíjí jemnou motoriku
Vyšívání může dětem pomoci rozvíjet jemnou motoriku, protože je učí zacházet s jehlou a nití. Malé a přesné pohyby potřebné pro vyšívání mohou pomoci zlepšit zručnost a koordinaci ruka-oko. Kromě toho může být vyšívání pro děti také dobrým způsobem, jak se dozvědět o barvách, vzorech a designu, což může pomoci rozvíjet jejich kreativitu a dovednosti při řešení problémů.
Naučit vaše dítě vyšívat není nic složitého. Můžete si totiž objednat speciální vyšívací sady „Moje první vyšívání“, které jsou pro tento účel jako stvořené. Obsahují jednoduchý, ale hezký obrázek na vyšívací mřížce a sadu barevných přízí. Vše v těchto vyšívacích sadách je přizpůsobeno tomu, aby se s nimi dětem dobře pracovalo. Jakmile dítě zvládne tyto vyšívací sady pro nejmenší, může pokročit k vyšívacím sadám pro větší děti, které již mají hustější mřížku a je možné s nimi vyšít složitější obrázky.
Pletení a drhání z padákové šňůry
Jak vyšívání, tak pletení padákové šňůry je prospěšné pro vývoj dětí, ale drhání z padákové šňůry může mít oproti vyšívání určité výhody. Jednou z nich je, že může být pro děti poutavější a interaktivnější. Šňůra je silnější a odolnější než příze, díky čemuž je pro děti manipulace a práce s ní zábavnější. Další výhodou drhání z padákové šňůry je, že může být o něco univerzálnější než vyšívání. S vyšíváním děti obvykle pracují na rovném povrchu, ale s pomocí padákové šňůry mohou vytvářet trojrozměrné předměty, jako jsou náramky, klíčenky a dokonce i malé tašky.